Power Macintosh 6200
The Power Macintosh 6200 is a personal computer introduced by Apple Computer on May 28, 1995.[1] It uses the compact desktop case design of the Macintosh Quadra 630 and features a PowerPC 603 processor. The Power Macintosh 6200 was sold primarily in Asia, while the consumer version—the Performa 6200CD—was sold worldwide.
![]() | |
| Power Macintosh 6200 | |
| Specifications | |
|---|---|
| Manufacturer | Apple Computer, Inc. |
| Type | Personal Computer |
| Released | May 28, 1995 |
| Discontinued | May 1, 1996 |
| Intro price | Asia only |
| CPU | PowerPC 603 @ 75 MHz |
| Memory | 8 MB RAM (expandable to 64 MB) |
| Storage | 500 MB IDE hard drive, 1.44 MB floppy, 4X CD-ROM |
| Display | 640×480 @ 16-bit (max) |
| Sound | Stereo 16-bit |
| Dimensions | 4.3" H × 12.6" W × 16.5" D (10.9 × 32 × 41.9 cm) |
| Weight | 19.0 lbs (8.6 kg) |
| OS / Firmware | Mac OS 7.5.1 – 9.1 |
| Predecessor | Macintosh LC 630 |
| Successor | Power Macintosh 6300 |
Architecture and Processor
edit- Processor: PowerPC 603
- Clock Speed: 75 MHz
- Architecture: 32-bit processor with 64-bit data path
- FPU: Integrated
- System Bus: 37.5 MHz
- L1 Cache: 16 KB
- L2 Cache: 256 KB
- ROM: 4 MB
Memory and Storage
edit- RAM Type: 72-pin SIMM (80 ns minimum)
- RAM Slots: 2
- Standard RAM: 8 MB
- Maximum RAM: 64 MB
- Hard Drive: 500 MB IDE
- Floppy Drive: 1.44 MB 3.5"
- CD-ROM: 4X
Display and Graphics
edit- Resolution: 640×480 (16-bit), 800×600 and 832×624 (8-bit)
- Video RAM: 1 MB (from system RAM)
Input/Output and Expansion
edit- LC PDS Slot: 1
- Comm Slot: 1
- Video I/O Slots: Input and output
- TV Tuner Slot: 1
- Serial Ports: 2
- Ethernet: 10Base-T (optional)
Power
edit- Input: 100V–240V AC, 50–60 Hz
- Maximum Power: 55 Watts
General Maintenance
editFor detailed maintenance information, refer to the Power Macintosh 6200 General Maintenance page.
Troubleshooting
editSee the Power Macintosh 6200 Troubleshooting page.
Capacitor Replacement Guide
editSee the Power Macintosh 6200 Capacitor Replacement Guide page.
Specifications
editFull technical specifications are available on the Power Macintosh 6200 Specifications page.
