Power Macintosh 6300
The Power Macintosh 6300 is a personal computer introduced by Apple Computer on June 27, 1996.[1] It uses the compact desktop case design of the Macintosh Quadra 630 and features a PowerPC 603e processor. The Power Macintosh 6300 was sold primarily in Asia, while the consumer version—the Performa 6320CD—was sold worldwide with an additional TV/video system.
![]() | |
| Power Macintosh 6300 | |
| Specifications | |
|---|---|
| Manufacturer | Apple Computer, Inc. |
| Type | Personal Computer |
| Released | June 27, 1996 |
| Discontinued | July 1, 1997 |
| Intro price | Asia only |
| CPU | PowerPC 603e @ 100–120 MHz |
| Memory | 16 MB RAM (expandable to 64 MB) |
| Storage | 1.2 GB IDE hard drive, 1.44 MB floppy, 4X CD-ROM |
| Display | 640×480 @ 16-bit (max) |
| Sound | Stereo 16-bit |
| Dimensions | 4.3" H × 12.6" W × 16.5" D (10.9 × 32 × 41.9 cm) |
| Weight | 19.0 lbs (8.6 kg) |
| OS / Firmware | Mac OS 7.5.1 – 9.1 |
| Predecessor | Power Macintosh 6200 |
| Model no. | M3076 |
Model Variants
edit| Model | Processor | Standard RAM | Hard Drive | CD-ROM |
|---|---|---|---|---|
| 6300/100 | 100 MHz | 16 MB | 1.2 GB | 4X |
| 6300/120 | 120 MHz | 16 MB | 1.2 GB | 4X |
Architecture and Processor
edit- Processor: PowerPC 603e
- Clock Speed: 100 MHz or 120 MHz
- Architecture: 32-bit processor with 64-bit data path
- FPU: Integrated
- System Bus: 40 MHz
- L1 Cache: 32 KB
- L2 Cache: 256 KB
- ROM: 4 MB
Memory and Storage
edit- RAM Type: 72-pin SIMM (80 ns minimum)
- RAM Slots: 2
- Standard RAM: 16 MB
- Maximum RAM: 64 MB
- Hard Drive: 1.2 GB IDE
- Floppy Drive: 1.44 MB 3.5"
- CD-ROM: 4X
Display and Graphics
edit- Resolution: 640×480 (16-bit), 800×600 and 832×624 (8-bit)
- Video RAM: 1 MB (from system RAM)
Input/Output and Expansion
edit- LC PDS Slot: 1
- Comm Slot: 1
- Video I/O Slots: Input and output
- TV Tuner Slot: 1
- Serial Ports: 2
- Ethernet: 10Base-T (optional)
Power
edit- Input: 100V–240V AC, 50–60 Hz
- Maximum Power: 55 Watts
General Maintenance
editFor detailed maintenance information, refer to the Power Macintosh 6300 General Maintenance page.
Troubleshooting
editSee the Power Macintosh 6300 Troubleshooting page.
Capacitor Replacement Guide
editSee the Power Macintosh 6300 Capacitor Replacement Guide page.
Specifications
editFull technical specifications are available on the Power Macintosh 6300 Specifications page.
